Indonézia, Celebes - Starodávny Javou až na ostrovy duchov - Celebes

Náročnosť 1 letecky bus trajekt - lodní doprava hotel snidane TIP CK Poznání


Úvod:

Vydajte sa s nami na kultúrne a prírodné exotickú cestu po dvoch ostrovoch Indonézie, ktoré sú od seba vzdialené hodinu cesty, a pritom sú tak odlišné. Jáva nás uvíta hlasy muezínů zvolávajúci moslimov k modlitbám, aby nám potom hlboko v džungli odhalila kultúrne skvosty tohto ostrova v podobe budhistických a hinduistických centier zapísaných nie zozname UNESCO na úpätí majestátnej činnej sopky Merapi. Znovu objavený Borobudur symbolizujúce posvätnú horu Meru, ktorá je pokrytá cez tri tisícky reliéfy budhistického života, nad ktorými medituje okolo štyroch stoviek sôch Budhov. Hinduistický Prambanan je potom zasvätený trom hlavným bohom a jej dopravným prostriedkom, z ktorých najznámejšie je Garuda, na pol človek, na pol vták, ktorého názov má aj hlavný indonézska letecká spoločnosť. Nezabúda ani slávne mesto Yogyakarta s nádherným sultánským palácom, múzeami a miestami, kde sa sultán so svojimi manželkami oddával "odpočinku a radostiam života". Na ostrove kávy a kakaa začneme našu trasu u obávaných pirátov a staviteľov lodí, ktoré boli vzorom ostatným morským národom indonézskeho súostrovia. Zašnorchlujeme si na tropických koralových ostrovoch s priezračne čistou vodou a vyrazíme aj do vnútrozemia za národy, ktoré stále lipnú na svojich kultúrnych a náboženských zvykoch. Hlboko v Sulaweských horách žijú kmene "lovcov lebiek", ktorí svoj pôvod odvodzujú od mimozemšťanov zostupujte na zem po kamennom schodisku. Kresťanstvo prijali len pred 100 rokmi a vlastne len na oko. Ich kulty a tradície sú natoľko bizarné, že sa hocikedy vrátime do stredoveku, ak nie do doby kamennej. Torajové sú preslávení bojovníci, majstrovsky ovládajúci flusačky. Prijmeme ich pozvanie a zažijeme niektorú z ich pestrých slávností spojených s cyklom života a tradičným prelievaním krvi, v dnešnej dobe nie už ľudské, ale zvieracie, ktorá má za cieľ uzmieriť živé s duchmi zomrelých. Nie nadarmo sa preto Sulawesi, alebo ak Celebes, nazýva ostrovom duchov. Prenocovaním v tradičnom drevenom dome na koloch uprostred džungle zavŕšime našu návštevu u Torajov. Je veľa vecí a zážitkov, ktoré sa dajú popísať, toto sa však musí vidieť na vlastné oči. Sprevádza Marek Bejr.Hlídací pes

Nastavte si hlídání změn u oblíbených zájezdů. Informace o změně vám bude odeslána na emailovou adresu.

 

 
Program zájezdu

 • 1. - 2.den: odlet z ČR do Indonézie, do hlavného mesta JAKARTA. Letecký presun do Yogyakarta, ubytovanie v centre mesta.
 • 3. den: raňajky a odchod na prehliadku mesta - centrum javánské kultúry Yogyakarta leží medzi činnú sopkou Merapi a zradným "Južnými mori". Navštívime staré mesto Kraton s pôvabným komplexom zdobených pavilónov a palácov - Sultánov palác. V tesnej blízkosti sa ďalej nachádza odpočinkové miesto sultánske rodiny s bazéniky a odpočinkovými pavilóny Taman SARI známe tiež ako "vodný hrad". Zájdeme aj na proklamovaný rušný MORU TRH.
 • 4. den: raňajky, výlet za kultúrnym dedičstvom Strednej Jávy nás zavedie najprv k najväčšiemu buddhistickému chrámu na svete Borobudur (UNESCO), ktorého počiatky siahajú do 8. storočia. Takmer tisíc rokov zostal chrám v zabudnutia, až až v roku 1815 ho "objavili" Angličania. Stupňovitá pyramída, na vrchole ktorého sa nachádza 73 stúp so sochami Budhov. Na Prambananské planine sa nachádza hinduistický chrámový komplex Prambanan (UNESCO) z 9. storočia. pozostávajúce celkom zo šiestich hlavných chrámov zasvätených hlavným božstvám, az 224 menších chrámov. Ak nám počasie a rozhľad dovolí, zastavíme sa na krátko na vyhliadkovom mieste, odkiaľ zbadáme majestátnu sopku Merapi (2 910 m). Odchod späť na ubytovanie do JOGJA.
 • 5. den: raňajky, odlet Jogjakarty na ostrov SULAWESI do hlavného mesta Makassar. Po prílete odídeme prenajatým busom na najjužnejší cíp ostrova do oblasti Bira na ubytovanie, kde po stáročia žili obávaní piráti Južných morí a najlepší stavitelia lodí "phinisli".
 • 6. den: raňajky, prenajatú loďkou odplávame na nádherný koralový ostrov LIUKANG s farebným podmorským životom a plný rýb a koralov. Zašnorchlujeme si v priezračnom mori či zrelaxujú na miestnej pláži. Popoludňajší odplávanie späť na ubytovanie, možnosť podvečerná návštevy trhu.
 • 7. den: raňajky, odchod cez početné plantáže palmového cukru do sídelného mesta kráľovstva Wajo do SENKANGU ležiaceho na brehu plytkého jazera TEMPE, ktorým Plavíme na loďke a spoznáme plávajúce rybárske dedinky postavenej na tomto jazere, ktoré zároveň funguje ako vtáčia rezervácia. Ubytovanie v oblasti.
 • 8. den: raňajky, návšteva výrobne tradičného senkangského hodvábu s pestrými kockovanými alebo kľukatými motívy, ktoré sú tak obľúbené u kmeňa BUGIJŮ. Popoludní sa presunieme do centrálneho horského Sulawesi, k tajomným kmeňom Torajov v oblasti mesta Rantepao, kde sa ubytujeme.
 • 9. den: raňajky, celodenný výlet po oblasti kmeňa Torajov. Navštívime typickú dedinku LEMO s domčekmi so strechami v podobe byvolích rohov. Kúsok od osady sa nachádza skalné hrobky s veľkým množstvom fotogenickejších figúr TAU-TAU, reprezentovať zosnulého. V SUYANĚ navštívime tzv. Stromový HROB, kde sú do kmeňa starého a posvätného stromu krematóriách malé deti. Nezabudneme ani na starodávne jaskynné hroby TAMPANG, v ktorých sa skrýva veľké množstvo lebiek a obradných truhiel. Späť do mesta na ubytovanie.
 • 10. den: raňajky, vyrážame opäť do krajiny obávaných "lovci lebiek", ale tentoraz s nenáročným treking v krajině Torajov. Celú krajinu budeme mať ako na dlani, navštívime početné dedinky, ryžové políčka, cintoríny a iné zaujímavosti. Aby nebolo dobrodružstvo málo, prespíme u domorodcov v niektorej z torajských dediniek - na vlastnej koži tak spoznáte typický život dnešných Torajov vyznávajúcich animistické vieru ALUK TODOLO, čiže cestu predkov. Líhať budete v podivuhodnom dome tongkonanoch miestneho náčelníka, o čom budú vypovedať početné lebky obetných byvolov a iných zvierat.
 • 11. den: dokončenie programu v krajině Rantepao, navštívime tajomné megality dosahujúce výšku až 4 m. Čerešničkou na torte v oblasti Tanah Toraja bude návšteva niektorej z miestnych farbistých slávností, pri ktorej sú obetovaná ošípané a byvoly. Torajové vie veľmi dobre "propagovať" svoju kultúru, a tak na slávnosti budeme čestnými hosťami. Nocľah opäť v "civilizácii" v meste.
 • 12. den: raňajky, odchod späť ku hlavnému mestu ostrova SULAWESI - Makassar. Cestou sa zastavíme na obede pri zálive mesta PAREPARE, aby sme ochutnali miestnu špecialitu - pečenú kačicu, ktorú ale nebudeme môcť zapiť pivkom, pretože miestna sú moslimského vyznania. Príchod na hotel do Makassaru, krátka prechádzka po mestskej promenáde na brehu Floreského mora.
 • 13. den: raňajky, odchod do starého prístavu a odplávanie na niektorý z koralových ostrovov súostrovia SPEERMONDE. Pre nás je najobľúbenejší pokojný ostrovček SAMALONA, ktorý je snáď 200 m dlhý a 80 m široký. V plytkých vodách je veľké množstvo rýb vrátane obávaných Perutýn, farebných klaunov schovávajúce sa v páliacich morských sasankách či obrovských zov, ktoré možno vo svojom vnútri majú perlu. Kúpanie a relaxácie na ostrove, popoludňajšie odplávanie späť a dokončenie prehliadky mesta. Návšteva starej holandskej pevnosti FORT ROTTERDAM.
 • 14. den: raňajky, v prípade dostatku času posledné nákupy a odlet zo SULAWESI na Javu, odkiaľ odletíme do Európy.
 • 15. den: prílet do ČR.
 • Cena zahrnuje: spiatočná letenka Praha-Jakarta vr. let. tax a poplatkov cca 21 000 Kč, vnútroštátna letenka do Yogyakarty, Makassaru a Jakarty vr. let. tax a poplatkov cca 7 000 Kč, poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu, 11x ubytovanie v turistickom hoteli v 2lôžkových izbách s vlastným soc. zariadením s raňajkami, 1x ubytovanie v tradičnom dome u miestnych domorodcov (viaclôžkové izby) so spoločným sociálnym zariadením s raňajkami, doprava (taxi, mikrobus, loď), 1x spoločný obed na Sulawesi (pečená kačica), miestny sprievodca, vedúci zájazdu, informačné materiály .
 • Cena nezahrnuje: strava, bakšišné, vstupné, odletové poplatky - cca 35 USD a všetko ostatné, čo nie je uvedené v odseku "Cena zahŕňa".
 • Příplatky: 1 lôžková izba 6 500 Kč (nedá 10. deň u domorodcov), zvýšenie poistenie storna zájazdu do 60 000 Kč za 525 Kč.


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
Destinácie Indonézia Indonézia
Sulawesi Sulawesi
Celebes Celebes
Typ zájazduLETECKÉ ZÁJAZDY
UbytovanieHotel
Stravasnídaně
DopravaLetecky
Nástupné miestaPraha hl.m.
Zájazdy do destinácií
Indonézia - zájazdy
Sulawesi - zájazdy
Celebes - zájazdyQrCode image