Andorra aktívna dovolenka a zájazdy 2022Fotogaléria destinácie AndorraFotogaléria destinácie Andorra
Zaujímavé a užitočné informácie o Andorra
Zaujímavé miesta z destinácie - Andorra


Andorra

Kniežatstvo Andorra svojou rozlohou 468 km2 patrí medzi 7 najmenších štátov v Európe a žije tu 78 tis . obyvateľov . Od severu k juhu meria 25 km , od západu k východu 29 km . Niekoľko vysokohorských kotlín a údolie ležiace prevažne vo výške 800 až 1000 mnm je obklopené vrcholmi Pyrenejí , dosahujúcimi až 3000 m Prevažne hornatý stáť medzi Francúzskom a Španielskom má viac ako tisícročnú históriu . Na vrcholkoch Pyrenejach leží viac ako 8 mesiacov v roku sneh a preto je Andorra viac známa svojimi výbornými lyžiarskymi podmienkami ako turistikou v letných mesiacoch . Napriek tomu priťahuje čoraz viac aj v lete , najmä svojou nedotknutou prírodou s množstvom nádherných ľadovcových jazier , vysokými skalnými štítmi , vodopády a zabudnutými údoliami , kde sa pasú kone i dobytok . Najvyššou horou je Pic de Coma Pedrosa s 2.946 m V širokých údoliach sú roztrúsené malebné mestečká a osady s románskymi kostolíkmi z 9. až 12. storočia a typickou , pyrenejskú architektúrou s typickými kamennými domami .
Klíma je dané horskou polohou . Zima je zvyčajne bohatá na snehové zrážky , priemerná teplota v januári dosahuje len 3 º C , v lete sú príjemné teploty okolo 18 až 22 ° C. Vo vyšších polohách hôr môže dôjsť aj k rýchlej zmene počasia . Najdaždivejším mesiacom je máj .
Rozvoju turistického ruchu napomáha aj tzv.nákupní turistika , kedy sa vďaka bezcolnej zóne zvýšil ročný príliv návštevníkov na takmer 10 miliónov a sústreďuje sa na hlavné mesto Andorra la Vella , kde je 8 veľkých nákupných stredísk a nespočet obchodov .
Doby , kedy sa ekonomika opierala hlavne o vysokohorské poľnohospodárstve , je už dávno preč . Najvyššie príjmy pochádzajú z turistického ruchu a obchodu . Stále je významné aj pastierstva , najmä chov oviec , kráv a koní , v nižších polohách aj mulov , ktoré sa využívajú ako dopravný prostriedok do odľahlých miest , kam vedú len horské chodníky . Iba 3 % pôdy sa dajú obrábať . Väčšinou v blízkosti väčších riek sa pestuje raž , zelenina a tabak . Na výrobu elektriny sa stavia na horských tokoch malé aj väčšie elektrárne , ktoré dostatočne zásobujú elektrinou celé kniežatstvo . Andorra v podstate nemá žiadny priemysel . Zásoby železnej rudy a striebra sú už vyčerpané , existujú len malé aj väčšie dielne , kde sa vyrába suvenírmi , drobné kožené tovaru , rezbárstvo a kamenárstva má dlhú tradíciu . Ťažba dreva v lesoch sa využíva na výrobu nábytku . V hlavnom meste je aj továreň na spracovanie tabaku a malé potravinárske závody .
Úradným jazykom je katalánčina , bežne sa dohovorí aj po španielsky a francúzsky . Oficiálnou menou je od roku 2002 euro , aj keď Andorra nie je členom EÚ .

Andorra - dovolenka a zájazdy

Cenové rozpětí:
Dĺžka pobytu:
« « 1 2 » »
« « 1 2 » »

Andorra aktívna dovolenka a zájazdy 2022