Silvester na tajuplné Srí Lanke s kúpaním na východnom pobreží

vlak letecky bus hotel snidane Novinka Náročnost 1.5

Úvod:

Poďte prežiť koniec a začiatok roka netradične, do tepla na Srí Lanku! Už skôr ste s nami mohli navštíviť juh Srí Lanky zahalený slnkom a palmami. Nielen vás, ale aj nás Srí Lanka nadchla. Teraz vám chceme ponúknuť púť plnú kontrastov, pri ktorej spoznáte čarovné vnútrozemia aj pokojné cejlónskej pobrežia. Táto cesta ponúka všetko - prekrásne pláže a oceán plný koralov, divokú prírodu, kľukaté vodné cesty, drsné hory, zvieratá, čajové plantáže, vôňu korenia. To všetko je zahalené v tajuplnom háve zvedavosti a neznáma. Poďte to s nami objaviť! Sprevádza Aleš Rajský.Hlídací pes

Nastavte si hlídání změn u oblíbených zájezdů. Informace o změně vám bude odeslána na emailovou adresu.

 

 
Program zájezdu

 • 1. den: odlet z Prahy.
 • 2. den: prílet do COLOMBA, transfer do neďalekého plážového letoviska NEGOMBO s dlhými plážami, kde si ešte budeme čiastočne pripadať ako v Európe. Negombo je totiž domovinou miestnych kresťanov, nájdete tu preto mnoho kostolíkov a kaplniek. Akonáhle sa ubytujeme, budete mať osobné voľno k poznávaniu tohto významného rybárskeho mestečka. Tunajšie lagúna je zdrojom tých najlepších garnátov, krabov a homárov, ktoré vám pripravia v miestnej reštaurácii tak, že na nich už nikdy nezabudnete. Alternatívou ku gastronomickým ochutnávkám je relax na negombské pláži alebo nákup ručne výrobkov mimoriadnej kvality.
 • 3. den: po raňajkách už vyrazíme smerom do tajuplného vnútra Srí Lanky. Naši prvou zastávkou bude slon sirotinec Pinnawala založený v r. 1975. Od tej doby sa tu starajú o sloníky i dospelých slony, ktorých počet sa neustále rozrastá. Mnoho zábavy si užijeme, ak sa trafíte zrovna do doby kŕmenia. Potom sa vydáme trochu južnejšie, budeme prechádzať fascinujúcou krajinou divokých hôr s nekonečnými čajovými plantážami, ktoré sa striedajú s malinkatými mestečkami zarezanými v kopcoch. K večeru dorazíme do Hatton. Pre záujemcov nočný púť na jedno z najuctievanejších miest Srí Lanky - ADAM'S Peak (2 243 m). Výstup na vrchol začína vo 2 hod. Ráno, aby sme stihli východ slnka. Návrat späť do Hatton až 4. deň ráno.
 • 4. den: raňajky, rozprávková jazda vlakom do NANU OYI, ktorá vedie medzi čajovníky sa vám navždy vryje do pamäti. Vlak bude cestou míňať budhistické kláštory, tamilskými sběračkám čaju v pestrofarebných sárí budete tak blízko, že si s nimi budete takmer môcť podať ruku. V NANU Oye nás vyzdvihne náš minibus a prejdeme do najvyššie položeného mesta na Srí Lanke - NUWARA ELIYA. Po zvyšok dňa sa budeme túlať mestom, ktoré oplýva bohatou koloniálnou architektúrou, navštívime Central Market s ovocím a zeleninou. Večer nás česká slávnostná novoročná hostina.
 • 5. den: raňajky, prechádzka po okolitých kopcoch, výnimočná je pešia trasa z NUWARA Eliya okolo tamilských plantáže do dediny SHANTIPURA. Kto nebude mať toľko síl, môže si chytiť tuk-tuk, ktorý ho premiestni k chrámu Seetha AMMAN s výjavmi z Rámájana.
 • 6. den: po raňajkách odjazd na ochutnávku a exkurziu v čajovej továrni LABOOKELIE TEA ESTATE, ktorá je najvyššie položenou plantáží na Srí Lanke. Naša cesta potom povedie cez hory stále na sever, zastavíme sa pri nádherných stupňovitých vodopádoch Ramboda (109 m) a potom dorazíme do mesta KANDY, ktorému dominuje najvýznamnejšie budhistická svätyňa Srí Lanky - Chrám Budhovho zuba, kde je naozaj uložený legendárny Buddhov zub z 16. st., symbol srílanskej suverenity. Navštívime zvyšky Kráľovského paláca, ktorý chrám obklopuje. Jednou zo zvyšných častí paláca je MÚZEUM SLONA rádžom venovanej najslávnejšiemu slonovi Srí Lanky menom Rádža, ktorý nosil v 20. st. schránku s Budhovým zubom. Skutočnou čerešničkou na torte tohto dňa bude predstavenie kandyjského tanca a bubnovania, ktorého sa zúčastníme, a potom len ostáva ochutnať tradičné ryžu s kari a ľahnúť k spánku.
 • 7. den: raňajky, Kandy je východiskovým bodom pre našu cestu do KULTÚRNEHO TROJUHOLNÍKU, pri ktorej ale ešte navštívime kláštor ALUVIHARA s jaskynnými chrámy, v ktorých ležia sochy spiaceho Budhu, a v ktorých je vyobrazené budhistické peklo - vďačné téma Sinhálci. Vo svätyni Nalanda GEDIGE, ktorá leží na okraji rieky Mahaweli Ganga s úžasným výhľadom na protiľahlej stráne, sa bližšie zoznámime s juhoindickom architektúrou, ktorou bola stavba ovplyvnená. Cieľom dnešnej cesty je samotné srdce Kultúrneho trojuholník, mestečko DAMBULLA s preslávenými sinhálskými jaskynnými chrámy vytesanými do žulové skaly a zdobenými nepreberným množstvom fresiek z obdobia kandyjských kráľov. Navštívime jednotlivé svätyne i bizarné Zlatý chrám sa sediacim Budhom s výškou 30 m.
 • 8. den: raňajky, dnes vyšplháme na červenkastú "Leví skalu" SIGIRIYA obklopenú vodnými záhradami a fontánami. Akonáhle budeme stáť na vrchole skaly, zistíme, že výstup stál za to, pretože sa nám naskytne výhľad na šíry kraj okolo. So stredovekou Srí Lankou sa zoznámime pri prechádzkou medzi zrúcaninami mestá POLONNARUWA, ktoré uctievajú budhisti aj hinduisti, a kde sa misií mnoho kultúrnych slohov (budhistický, hinduistický, indický pod.).
 • 9. den: raňajky, dnes si odpočinieme od kultúrneho bohatstva Srí Lanky a vydáme sa do prírody, do NÁRODNÉHO PARKU KAUDULL alebo MINNERIYA, kde sú najslávnejšími obyvateľmi slony migrujúci medzi jednotlivými parky. Ďalšími zvieratami obývajúcimi tento park sú opice, krokodíly, Sambar, leopardy aj nepreberné množstvo vtákov. Akonáhle si nafotíme dostatok fotografií, presunieme sa na východné pobrežie, kde budeme pár dní relaxovať.
 • 10. den: raňajky, odpočinok na slávnych plážach strediska Nilaveli.
 • 11. den: po raňajkách odplávame na maličký ostrov PIGEON ISLAND obklopený zachovanými koraly, ktoré sú útočiskom tropických pestrofarebných rýb. Tu si šnorchlovanie naozaj užijete, nachádzate sa totiž v najlepšej šnorchlařské lokalite Srí Lanky. Po návrate na pevninu strávime zvyšok dňa na pláži neďaleko nášho ubytovania.
 • 12. den: raňajky, vydávame sa v ústrety ďalším zážitkom, tentoraz do miesta zavedenia budhizmu na Srí Lanke - Mihintale. kde vystúpime k Dagoba MAHASEYA, v ktorej je údajne uložený Buddhov vlas a popol. Do magického mesta ANURADHAPURA, ktoré predtým bývalo jedným z najväčších kláštorných miest na svete, prídeme cestou obklopenú ryžovými políčkami. V dnešnej dobe má Anuradhapura aj svoju nijako zaujímavú novšie tvár, my sa však budeme pohybovať v posvätnom okrsku s vodnými nádržami, kláštory a citadelou. A k večeri sa ponúka miestna špecialita - jazerné ryba vylovená zo tunajšej nádrže.
 • 13. den: po raňajkách vyrazíme späť k hlavnému mestu, ale po ceste stojí za to ešte zastaviť u veľkolepé citadely Yapahuwa stojaci na žlté žulové skale. Jej kamenné schodisko sa nápadne podobá mayským pyramídam, ale odlišuje sa sochami slonov, gnómov, bohyňou a kamenných levov. Popoludní prídeme do nám už známeho miesta, a to do Negomba, kde prespíme.
 • 14. - 15. den: raňajky, posledné nákupy, relax na pláži, odlet domov.
 • Cena zahrnuje: zpáteční letenka Praha-Colombo vč. let. tax a poplatků cca 26 000 Kč, místní doprava v rámci programu (minibus, džíp, vlak), 12x ubytování v hotelech či penzionech se sociálním zařízením a větrákem, 12x snídaně, 1x slavnostní silvestrovská večeře, exkurze v čajové továrně, lodní výlet na Pigeon Island, představení kandyjského tance, vedoucí zájezdu, informační materiály.
 • Cena nezahrnuje: ostatní strava, vstupné, bakšišné a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci "Cena zahrnuje".
 • Příplatky: 1lůžkový pokoj 6 500 Kč, vízum 990 Kč, fakultativní výlet na Adam's Peak 700 Kč (cena platí při 5 osobách, při menším počtu se cena mírně zvyšuje), pojištění léčebných výloh v zahraničí vč. storna zájezdu do 30 000 Kč za 825 Kč, do 60 000 Kč za 1 350 Kč, pojištění storna letenky (zdravotní důvody) 750 Kč.


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
Destinácie Srí Lanka Srí Lanka
UbytovanieHotel
DopravaLetecky
Nástupné miestaPraha hl.m.
Zájazdy do destinácií
Srí Lanka - zájazdyQrCode image