Vianoce na Srí Lanke pri mori

Náročnosť 1 letecky bus hotel snidane Novinka

Úvod:

Poďte prežiť vianočné sviatky netradične a do tepla! Juh Srí Lanky ponúka turistom to najtradičnejšie, čo v sebe spája. Od západu až na východ je pobrežie zahalené slnkom a palmami. Tunajšie území si stále ešte zachováva svoj vidiecky ráz sprevádzaný tradičným štýlom lovenie rýb, pri ktorom rybári balansujú na koloch nad hladinou. Aj z kultúrneho hľadiska je juh konzervatívny a zostáva jadrom sinhálskych tradícií s typickými chrámy a veľkými sochami Budhu, ktorými je pobrežie posiate. Pri prehliadkach mestečiek a dedín nám bude zvukovú kulisu vytvárať ťukanie drevených kameňov - jedná sa o tradičné stolové hru "carrom", ktorou sa miestni baví najmä na juhu Srí Lanky. Naši južný púť spestríme výjazdom do zelených výšin hôr, ktoré sa dvíhajú vo vnútrozemí a sú absolútnym kontrastom k rozpáleným plážam. Zelené vršky, pokryté čajovými políčkami, sa tu dvíhajú a zase klesajú, tvorí rozoklané štíty chvíľami zakryté do belavého závoja hmly a oblakov. Môžete sa tešiť na úchvatnú krásu morských i horských scenérií a modrastej more s čarovnými západy slnka. Tento rok máte jedinečnú možnosť sa na zájazde priučiť aj kuchárskemu umenie v rámci účasti na kurze varenia srílanskej kuchyne! Sprevádza Aleš Rajský.Hlídací pes

Nastavte si hlídání změn u oblíbených zájezdů. Informace o změně vám bude odeslána na emailovou adresu.

 

 
Program zájezdu

 • 1. den: odlet z ČR na Srí Lanku.
 • 2. den: prílet do COLOMBA. Prejazd do južného prímorského letoviska UNAWATUNA, ktoré sa rozkladá v romantickej zátoke chránenej koralovým útesom. Po zvyšok dňa relaxácie po dlhom lete na miestnych plážach, kde je možné za splnu zahliadnuť korytnačky, ktoré tu hniezdia. Ostatní môžu navštíviť miestny trh s veľkým výberom kvalitných ručne výrobkov.
 • 3. den: po raňajkách presun do oblasti BALAPITIYA, odkiaľ podnikneme zaujímavú plavbu medzi mangrovníkmi po rieke Madu Ganga, kde uvidíme vodné varanmi a nespočetné množstvo vodného vtáctva. Po ceste zastavíme u niektorého z 66 ostrovčekov s plantážami klinčekov či škorice. Nasleduje návšteva korytnačí farmy v Kosgoda, ktorá je najväčšou a najdlhšie existujúce na západnom pobreží, a manufaktúry na výrobu palmového vína. Na spiatočnej ceste sa zastavíme v mestečku Ambalangoda, centre výroby drevených démonických masiek, a ak budeme mať šťastie, môžeme vidieť tradičný tanec s maskami v miestnej tanečnej škole. Podvečer je ideálna k návšteve veľmi pôsobivého fotomuzea cunami TELWATTA so sochou stojaceho Budhu, alebo na prehliadku nadol na mesačné kamene v dedine MEETIYAGODA. Jedná sa o polodrahokamami, ktoré sa ťaží iba na Srí Lanke.
 • 4. den: vo veľmi skorých ranných hodinách odchod do NP YALA (raňajky v reštaurácii pred vstupom do parku), ktorý je snom každého milovníka zveri a zaberá plochu 1260 km2. Prejazd do NP s východom slnka, aby sme mohli pozorovať zvieratá v čase, keď sú najaktívnejšie. Žijú tu slony, krokodíly, leopardy, vodné byvoly, antilopy a veľa vtákov. NP Yala môže byť nahradená NP UDAWALAWE (v prípade, že bude obmedzený predpoklad viditeľnosti slonov v NP Yala). Potom návšteva mestečka DONDRA s najstaršou kamennou stavbou na Srí Lanke - Galga. Jedná sa o malú stavbičky zo 7. stor., Ktorá je súčasťou mestského chrámu. Len kúsoček od mesta stojí 50 m vysoký maják z r. 1889, ktorý označuje najjužnejší bod Srí Lanky. Návrat do miesta ubytovania.
 • 5. den: raňajky, relaxácia na pláži, možnosť rôznych vodných športov alebo Ajurvédske bylinné masáže (cca 2000 rupií). V podvečer môžete ľahko vystúpiť na "Dagoba" (stúpu) na skale nad zátokou a pozorovať západ slnka nad celou Unawatuna a mestom GALLE na severe.
 • 6. den: skoro ráno odchod okolo plantáží s nízko položenými čajovníky do dažďového pralesu Sinharaja (UNESCO), ktorý ponúka podívanou na 830 endemických druhov rastlín a zvierat (raňajky v reštaurácii pred vstupom do pralesa). K vzácnym obyvateľom rezervácie patrí mačka cejlonská alebo leopard. Naviac najmenej 60% tunajších stromov sú endemity. Prales leží vo vlhkom pásme s údoliami a kopcami dosahujúcimi výšok až 1170 m. Pre záujemcov možnosť kúpania v pralesný rieke pri vodopáde. Návrat do miesta ubytovania v podvečer.
 • 7. den: po raňajkách odchod do továrne na spracovanie čaju v oblasti Koggala a na návštevu záhrady korenie SPICE GARDEN, kde budeme mať možnosť vidieť muškát, karí, škoricu, korenie, zázvor, klinček atď. Po návrate do Unawatuny možnosť návštevy niektorej z miestnych reštaurácií, kde môžete ochutnať "lamprais", čo je ryža zapečená v banánovom liste s rôznymi ingredienciami, a napiť sa Toddy - šťava z kokosovej palmy.
 • 8. den: po raňajkami odjazd na návštevu starobylého prístavného mesta GALLE, ktoré je pred modernizáciou chránené mohutnými hradbami s baštami. Navštívime holandskou štvrť Fort (UNESCO) s úzkymi uličkami proplétajícími sa okolo starých kostolíkov. Za videnie určite stojí Dutch Reformed Church, jedna z najkrajších koloniálnych stavieb v Galle, alebo Veľké skladisko, kde teraz sídli námorné múzeum. Pri prechádzke po hradbách narazíte na zaklínača hadov a tradičné Kramár. Pri ceste späť nasleduje výlet k najväčšej prírodné zvláštnosti v Unawatuna, ku skalisku RUMASSALA, ktoré sa týči nad zátokou. Podľa miestnej legendy sa jedná o kus Himalájí, ktoré sem priniesol opičí boh Hanuman. RUMASSALA je preslávená výskytom liečivých bylín a rozverných makakov, ktoré zostupujú zo skaly dolu a podnikajú nájazdy na papáje v záhradách dedinčanov. Z hory RUMASSALA je očarujúce pohľad na vrchol ADAM'S Peak vo vnútrozemí. Návrat do miesta ubytovania, neskôr popoludní relaxácie na pláži.
 • 9. den: raňajky, voľný deň na pláži, fakultatívne možnosť lodného výletu s pozorovaním delfínov a veľrýb v oblasti Mirissa alebo výlet miestnym autobusom do koloniálneho mesta z 18. st. Matara s atypickou vstupnou bránou, múzeom starovekým malieb a s dvoma holandskými pevnosťami.
 • 10. den: raňajky, voľný deň na pláži alebo sa môžete zúčastniť kurzu varenia srílanských špecialít (záujem je nutné hlásiť vopred). Večer nás čaká slávnostná štedrovečerná hostina.
 • 11. - 12. den: deň: raňajky, posledné nákupy, kúpanie, popoludní odchod na letisko so zastávkou v budhistickom chráme v Kalutara, kam môžete vstúpiť a zúčastniť sa tradičného obradu (účasť na obrade je závislá na času obradu a odletu do SR), prílet do ČR.
 • Cena zahrnuje: zpáteční letenka Praha-Colombo vč. let. tax a poplatků cca 26 000 Kč, místní doprava v rámci programu (minibusy, džípy, autobusy, tuk-tuky), lodní výlet po Madu Ganze, 9x ubytování v jednoduchém guesthousu se sociálním zařízením a větráke, 9x snídaně, 1x štědrovečerní hostina, vedoucí zájezdu, informační materiály.
 • Cena nezahrnuje: ostatní strava, vstupné, bakšišné a vše ostatní, co není uvedeno v odstavci „Cena zahrnuje“.
 • Příplatky: 1lůžkový pokoj 3 500 Kč, vízum 990 Kč, kurz vaření 750 Kč, lodní výlet s pozorováním delfínů a velryb (vč. snídaně) 1 100 Kč, pojištění léčebných výloh v zahraničí vč. storna zájezdu do 30 000 Kč za 660 Kč, pojištění storna letenky (zdravotní důvody) 750 Kč.


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
Destinácie Srí Lanka Srí Lanka
Ubytovaniekombinované
Stravasnídaně
DopravaLetecky
Nástupné miestaPraha
Zájazdy do destinácií
Srí Lanka - zájazdyQrCode image