Veľká Británia - Anglicko - od pobrežia k pobrežiu na bicykli - Coast to Coast - hotel

klimatizovaný autobus trajekt - lodní doprava hotel snidane cyklistika

Úvod:

Sever Anglicka je fantastickou zmesou nádhernej krajiny plnej jazier a hôr s majestátnymi hrady, dramatickým pobrežím, dychberúcimi národnými parkami a výnimočného kultúrneho dedičstva. To všetko budeme môcť zhliadnuť a prežiť zo sedla bicykla. Naše 400 km dlhá trasa (označené C2C) nás povedie od Severného mora rozľahlú oblastí kopcovitých Penin cez najväčší národný park Anglicko - Lake District až k moru Írskemu. Pozdĺž pobrežia sa potom dostaneme k jednému z najohromnejšie diel rímskeho staviteľstva, k Hadriánovom valu. Stenu, ktorá je súčasťou fondu svetového dedičstva UNESCO, bola postavená takmer pred 2000 rokmi a tiahne sa cez celú Britániu od jedného pobrežia k druhému. Val, vystavaný na rozkaz rímskeho cisára Hadriána, sa stal hranicou rímskeho impéria až do konca rímskej vlády v Británii niekedy po roku 410. Táto unikátna stavba nás povedie anglickým vidiekom, historickými mestami, územím posiatom stredovekými hrady do Newcastlu upon Tyne. Šiestej najväčšie mesto Anglicka je preslávené nielen futbalom, ale aj stredovekými pamiatkami a nebývalou koncentráciou unikátnych mostov.Hlídací pes

Nastavte si hlídání změn u oblíbených zájezdů. Informace o změně vám bude odeslána na emailovou adresu.

 

 
Program zájezdu

 • 1. den: popoludní odjazd z ČR, presun do Belgicka.
 • 2. den: príjazd do mesta BRUGGY, cyklistická prehliadka mesta, pozdĺž riečnych kanálov malebnou belgickú krajinou do prímorského letoviska pri prírodnej rezervácie HET Zwin blízkosti holandských hraníc, späť k autobusu (50 km), nočným trajektom do Anglicka.
 • 3. den: cesta na sever, prejazd do Newcastli. Naše putovanie začneme od monumentálne, 20 metrov vysoké sochy Anjela severu týčiaci sa nad Newcastlom. Územím bývalých uhoľných baní po železničnej trati, dnes už perfektne upravenú na cyklotrasu, prídeme do mestečka Consett, skôr presláveného výrobou kvalitnej ocele. Cesta po telese bývalej železnice nás ďalej povedie otvorenou krajinou s úchvatnými výhľadmi do údolia rieky Derwent až k mestečku STANHOPE s romantickým zámkom v jeho centre (45 km, ↑350 m nahor, ↓250 m).
 • 4. den: po miestnych komunikáciách a vedľajších cestách sa budeme túlať zvlnenou krajinou druhé najväčšie chránené krajinné oblasti v Anglicku, Penina. Riedko osídleným rozsiahlym územím otvorených vresovísk, rašelinísk a lúk budeme prechádzať takmer sami. Cez kamenné dedinky Rookhope a Nenthead sa dostaneme na samotný okraj Penin prezývaný s nadsádzkou vrchol sveta, na HARTSIDE SUMMIT (580 m nm) s čarokrásnym výhľadmi do kraja. Potom dlhým klesaním prídeme do historického mesta PENRITH s impozantnou zrúcaninou stredovekého hradu (70km s možnosťou skrátenia na 45 km, húpavo hore a dole, záverečné klesanie 500 m).
 • 5. den: cyklotrasa nás zavedie na okraj najväčšieho a najnavštevovanejšieho národného parku Anglicko - LAKE DISTRICT s najvyššou horou Anglicka, Scafell PIKE (978 m nm). Napojíme sa na teleso bývalej železnice, po ktorom tunely a mosty a okolo opustených stanice prídeme do samého srdca parku, do bridlicového mesta Keswick ležiaceho pri prekrásneho jazera Derwent Water. Ďalej vystúpime nad jazero Bassenthwaite a lúkami rodinných fariem, spásanie stádami oviec, dorazíme do tichého, prozaického mesta Cockermouth, rodisko vodca vzbury na lodi Bounty, Fletchera Christiana (60 km, ↑400 m, ↓500 m).
 • 6. den: opustíme hornatej vnútrozemí au mesta Workington nás privíta cumbrijské pobreží Írskeho mora. Krajinou rovno ako stôl nás pobrežné cyklotrasa povedie na sever malebnými prístavnými mestečkami. Prejdeme okolo pozostatkov rímskych pevností pri mestečku Maryport a postupne sa budeme ponárať do vnútra zátoky Solway, kde začínal slávny HARDIÁNŮV VAL (50km, rovinatá etapa).
 • 7. den: okolo zátoky, nad mokrade a rašeliniskami s výhľadmi do Škótska sa začneme pomaly stáčať späť k východu. Mestečko Bowness on Solway stojaci na základoch rímskej pevnosti je oficiálnym začiatkom chodníky po Hadriánovom valu. Pomaly opustíme pobrežia a rieka Eden nás dovedie do centra dynamického mesta CARLISLE, hlavného mesta tradičného grófstva Cumberland. Historické jadro mesta s hradom, múzeom, katedrálou a čiastočne zachovanými hradbami stojí za pozretie (60 km, rovinatá etapa).
 • 8. den: mierne zvlnenou krajinou po miestnych cestičkách nás cyklotrasa dovedie k prepošstvo LANERCOST, nejzachovanější kláštorné budove v severnom Anglicku. Kúsok nad ním sa nachádza jedna z najlepšie zachovaných častí Hardiánova valu vrátane obranných veží. Húpavo hore a dole, pozdĺž tohto skvostu, anglickým vidiekom dorazíme do mestečka HALTWHISTLE, kde sa nachádza údajný stred Británie. Cestou lemujúce idylická zákutia, dychberúci pamätihodnosti a pôsobivé prírodné kulisy prídeme k najväčšej rímskej vojenskej pevnosti Vindolanda (60 km, húpavo hore a dole).
 • 9. den: cyklochodník nás povedie národným parkom NORTHUMBERLAND cez sútok riek južnej a severnej Tyne, ďalej údolím Tynedale do augustiniánskeho opátstva Hexham. Budova opátstva je úchvatným príkladom ranej anglickej architektúry. Krajinou posiatu stredovekými hrady, okolo archeologických vykopávok starého rímskeho mesta Corbridge, sa priblížime k Newcastlu (55 km, ↑250 m).
 • 10. den: po prúde rieky Tyne, po telese zrušenej železnice, prímestskými parky dorazíme do cieľa nášho putovania, do Newcastle upon Tyne, ktorý bol ako Pons Aelius založený samotným rímskym cisárom Hadrián. Pred odchodom domov tak budeme mať možnosť nasať atmosféru tohto metropolitného, pulzujúceho mesta. Šiestej najväčšie mesto Anglicka je preslávené nielen futbalom, ale aj stredovekými pamiatkami, železničným nádražím s prvou halou na svete zastrešujúcej koľajiska a nebývalou koncentráciou unikátnych mostov. Podvečerná trajekt z Newcastli do Amsterdamu.
 • 11. den: príjazd do ČR neskoro v noci.
 • Cena zahrnuje: doprava klimatizovaným autobusom, trajekt do Anglicka a späť, 1x ubytovanie v 4lôžkové kajute, 7x nocľah v 2lôžkových izbách s raňajkami v hoteloch, vedúceho zájazdu, informačné materiály,
 • Cena nezahrnuje: vstupy a všetko ostatné, čo nie je uvedené v odseku "Cena zahŕňa".
 • Příplatek 1lôžková izba v hoteli 7 900 Kč, 6x hotelová večera za 3 800 Kč, poistenie liečebných nákladov v zahraničí vrátane storna zájazdu 407 Kč.


základné informácie


Podrobné pokyny k zájazdu
Destinácie Veľká Británia Veľká Británia
Anglicko Anglicko
Typ zájazduCYKLOZÁJAZDY
UbytovanieHotel
Stravasnídaně
DopravaAutokarem
Nástupné miestaBeroun, Hradec Králové, Pardubice, Plzeň, Poděbrady, Praha, svoz Brno
Zájazdy do destinácií
Veľká Británia - zájazdy
Anglicko - zájazdyQrCode image

Podobné zájazdy